Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/ladbycykelklub.dk/public_html/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 77

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/ladbycykelklub.dk/public_html/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 87
Ankommet til Holland | Ladby Cykelklub

Ankommet til Holland

 

Så er klubbens cyklister ankommet til Holland, nærmere bestemt Endschede.

Niels fra følgebilen siger: “Humøret er i top og fysisk går det også godt”. Det er også selv om der bliver lagt diverse forhindringer i vejen. I dag blev det f.eks. til 10 km ekstra. Det må vi bare tage i stiv arm og det gør vi også. Niels betegner rytterne som Fysisk og Psyskisk stærke.

Vejret er godt. Ved afgang i dag kl. 08.00 var temperaturen 15 grader og ved middagstid var den sneget op på 25 grader.

Jeg spurgte ham om punkteringerne, hvor vi her på siden har en lille afstemning (i menuen til højre). Hertil måtte han beklage, ingen af Ladbyrytterne har punkteret endnu. Det var dog tæt på at Peter havde indfriet favoritværdigheden. Ved start efter en pause, hev Peter en stor flintesten ud af dækket, som helt sikkert ville have bragt ham i spidsen af konkurrencen, hvis den ikke var blevet set og fjernet.

En lille snak med Peter:

Det er første gang Peter prøver at cykle til Paris. Det er meget mere fornøjeligt end han havde ventet, alle er positive og så er der flere sjove indslag, hvor Jørgen Wind nok er mesteren. På et tidspunkt hørte Peter musik bagved og det var så Wind der kom cyklende med et musikanlæg, hvor der blæste gamle fodboldschlagere ud. Så med fuld musik i gennem byen, begyndte alle og synge med. Et ordentlig boost for moralen hos alle, siger Peter.

Fysisk har Peter det fint, på nær bagdelen. Han overvejer at køre med røven bar igennem Paris, bare for at pariserne skal se de rød/hvide farver. 🙂

Til Slut fortalte han at han nu har slået 3 rekorder

1. At køre over 200 km
2. Sidde i sadlen over 10 timer
3. At køre 5 km i forkert retning på en ensrettet vej.

 

I morgen håber jeg så at få en snak med en af de andre fra Ladbyholdet, når de er ankommet til Belgien.

Hotellet

Rute 1. del
Rute 2. del Ikke de første 22 km

 

Gert

P.S.

Check galleriet, i øverste menu for billeder.

Print Friendly, PDF & Email

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Spam protection by WP Captcha-Free